Personel Takip Sistemleri

service details image

Personel Takip Sistemleri

Küçük işletmelerde, personellerin iş yerine giriş çıkış saatleri imza sistemi ile veya şefler tarafından düzenli olarak takip edilebilmektedir ve hiçbir sorun yaşanmamaktadır. Ancak yüzlerce kişinin çalıştığı kişilerin bulunduğu büyük şirketler, firmalar, holdingler için imza sistemi veya müdür, şef tarafından personel giriş, çıkışlarının takip edilmesi oldukça zordur. Bu durumda da teknolojiden destek almak firmaların personellerin işyerine giriş – çıkış saatlerini takip edebilmek adına oldukça büyük kolaylık sağlamaktadır. Personel takip sistemleri, farklı modeller ile piyasada satışa sunulmaktadır. Üstelik şirketlere bu sistemler çok büyük masraflara neden olmadan her türlü bütçeye uygun seçenekler ile personel takip sistemi kurulumu isteyen kişi ve kurumlara tavsiye edilmektedir.

Personel takip sistemleri, yüz tanıma, kart okuyucu veya parmak okuma gibi çeşitli özelliklere sahiptir. Personeller iş yerlerine giriş ve çıkış yaparken bu sistemleri kullanarak giriş – çıkış saatlerini sisteme kaydetmiş olmaktadır. Böylece firma yetkilileri çalışanlarının giriş – çıkışlarını bu kullanımı oldukça pratik olan sistem sayesinde çalışma disiplinini sağlayabilmektedir. Personel takip sistemleri sadece giriş – çıkış saatlerinin takibi için önemli değildir. Aynı zamanda bu sistemler üzerinden yetkili kişiler personellerinin devamlılığını da takip etmekte, maaş hesaplamalarını bazı firma yetkilileri bu sistem üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu nedenle ve sistem kullanımının yaygınlaşması ile sadece çok kalabalık çalışan nüfusuna sahip firmalar değil, daha küçük sayılabilecek işletmelerde de bu sistemler kullanılmaya başlamıştır.

Personel takip sistemi kurulumu yaptırmayı düşünen firmaların ilk olarak sorduğu sorular başında fiyat bilgisi de yer alır. Kart okuyuculu, parmak izi tanıma veya yüz okuma sistemli bu sistemler oldukça farklı, her bütçeye hitap eden fiyat aralıkları ile rahatlıkla ulaşımdadır. Sistem kurulumu işyeri girişinde bulunan bir duvar veya turnikeye rahatlıkla yapılabilmekte ve iş yerinde geniş bir yer kaplamadığı için oldukça rahat bir şekilde kullanılmaktadır. Sistem kurulumu gerçekleştikten sonra takibi yapılacak olan tüm personellerin kartları, parmak izleri veya yüzleri sisteme uygun şekilde tanıtılıp kaydedilmelidir, ardından da personeller giriş çıkışlar esnasında düzenli olarak bu sistemi kullanmaya hemen başlayabilir ve oldukça pratik, zaman kaybına neden olmayan sistemlerdir.