Sanallaştırma Çözümleri

service details image

Sanallaştırma Çözümleri

Sanal bir simülasyon oluşumu olarak bilinen sanallaştırma çözümleri işletişim sistemleri, mevcut donanımlar ve depolama cihazları gibi birçok sürümü içerisinde barındırmaktadır. Bunun getirisi olarak bir sunuyu ya da bilgisayarın sanal makineye bölümlenmesi mümkün olmaktadır. Aynı zamanda her sanal makine ve donanımın kaynak paylaşımlarının yanı sıra çeşitli uygulama ve işletim sistemleriyle de çalıştırılması mümkün olmaktadır.

Sanallaştırma Sistemleri Nedir?

Sunucu tasarrufunda ekstra bir avantaj sağlayan sanallaştırma sistemleri tek bir bilgisayarın taşıdığı iş yükü ve ölçeklendirebilme gibi bir kullanım alanı da sunmaktadır. Bakım ihtiyaçlarında azaltma olanağı sağlamakta olan sanallaştırma sistemleri altyapı maliyetleri ve enerji tüketiminde de ekstra bir tasarruf sunmaktadır. Bilindiği üzere dört ana sanallaştırma unsuru bulunmaktadır.

Bunlardan ilki, ağ bant genişlikleri olmakta ve bağımsız kanallara bölünmesi sonucunda çeşitli cihaz ya da sunuculara atanma işlemleri gerçekleştirilerek ağ sanallaştırması mümkün olmaktadır. İkincisi, masaüstü sanallaştırması olarak bilinen tek bir merkez sunucunun bireysel kullanımlar için uygun olan masaüstlerini yönetmesi ve sunmasını gerektiren bir sanallaştırmadır. Üçüncü unsur olarak depolama sanallaştırmalara, farklı ağ depolama kaynaklarının birden fazla kullanıcıya sunulması sonucunda gerçekleşen bir depolama sistemidir. Dördüncü ve son aşamada ise işletim sistemleri ve donanımlardan ayıran yazılım sanallaştırması gelmektedir.

Sanallaştırma Teknolojisi

Mevcut olan fiziksel donanımların birden fazla işletim sistemi üzerinden kurulumu ve çeşitli işletim sistemleriyle uyumu sonucunda sanallaştırma teknolojisi devreye girmektedir. Bilgi teknolojileri noktasında ekstra bir avantaj sunan sanallaştırma işlemleri internet ve bilgisayar kullanımının yoğun olduğu günümüzde en çok tercih edilen seçenekler arasında bulunmaktadır. Peki, sanallaştırma teknolojisi ile ne yapılabilir? Kullanım alanları nelerdir?

Sanallaştırma Sistemleri Ve Kullanım

  • Yeni sunucu oluşumları, yükseltme ve kurulum benzeri birçok işlemin kolaylaşmasını sağlamaktadır.
  • Yönetim kolaylığı açısından merkezi yönetime birçok avantajı bulunmaktadır.
  • Donanımsal ve yazılımsal olarak birçok bağımlılığın önüne geçebilmektedir.
  • Fiziksel kaynak olan bilgisayar ve cihazlardan yüksek oranda verim sağlamaktadır.
  • Maliyet bakımından donanım yatırımlarının önüne geçmektedir.
  • Fiziksel kaynaklardaki paylaşımlı kullanım unsurlarını kullanılabilir hale getirmektedir.
  • Enerji verimliliğinin arttırılmasının yanı sıra sistem odası giderlerinde de ekstra bir tasarruf kazanımı sağlanmaktadır.