Veri Depolama & Yedekleme

service details image

Veri Depolama & Yedekleme

İnternet kullanımının yaygınlığı ve bilişim sektöründeki gelişmeler çeşitli gereksinimleri de beraberinde getirmektedir. Birçok tüketicinin veri depolama ve yedekleme konusunda çeşitli beklentileri, gereksinimleri ve çözüm odaklı yaklaşımlar geliştirdiği bilinmektedir. Bilişim altyapılarındaki talebin yoğunlaşması ve sürekli bir artış gösteren veri büyüklüklerinin bir sonucu olarak da yedekleme çözümleri, ölçeklenebilir ve paylaşılabilir depolama sistemlerindeki ortak bileşenler gösterilebilir.

Güvenilirlik ve dijital verilerin yedeklenmesi oldukça önemli bir konudur. Ticari ve kurumsal verilere sahip her işletmeninin güvenilir depolama gereksinimleri ve düzenli olarak yedekleme sistemlerine sahip olduğu bilinmektedir. Firma çeşitliliğindeki artış ve internet sektöründeki tüketici kullanımı artışı dolayısıyla veri depolama ve yedekleme (NAS) oldukça önemli bir kon olmaktadır.

NAS Cihazı Ve Kullanım Alanları

Network üzerinden bir kullanımı mümkün olan veri depolama cihazlarına NAS adı verilmektedir. Harici disk mantığıyla çalışan bir Ethernet kablosu örneği olduğunu da söyleyebiliriz. Peki, NAS cihazlarının kullanım alanları nelerdir?

  • Depolama alanlarındaki ihtiyaca yönelik NAS cihazlarının genişletilebilir bir kullanım unsuru bulunmaktadır.
  • Her nas cihazı ve kullanımında ağlarınızda oluşabilecek hata toleranslarını minimum noktalara çektiğini ve ekstra bir önlem işlevi ile destek sağladığını eklemeliyiz. RAID benzeri bir önlem aldığını ve hata noktalarını önleyecek bir mantıkla çalıştığını söylemeliyiz. Her NAS sistemlerinin birden fazla olmak zere sabit disk içerdiğini ve güvenlik-yedekleme adına RAID dizi ayarları ve yedekli depolama konteynerleri ile disk hatasını minimum seviyelere çektiğini belirtmeliyiz. Bunun artısı olarak da disk hatası gibi durumlarda veriler korunmaktadır.
  • Ofis, ev, küçük ya da büyük bir işletme kullanıcısı olup olmamanız fark etmeksizin, NAS cihazlarının ortak ve sistematik bir çalışma prensibi ile dizüstü ya da PC bilgisayarlarınızda etkin ve güvenilir bir şekilde verilerinizi koruması ve paylaşması mümkündür.

Veri Depolama Ve Yedekleme Sistemleri

Kullanıcıların veri yedekleme ve depolama ihtiyaçlarını karşılayan NAS cihazlarının kurumsal ya da kişisel tüm kullanımlara uygun bir katkı sağladığı bilinmektedir. Veri algoritmasındaki güncellemelerin yanı sıra güvenilir bir şekilde aktarılma ve yedeklenme işlemlerinin sorunsuz bir şekilde yerine getirmesi sağlanmaktadır.